ترسیم دیوارهای برشی بصورت دسته‌ای و ساده در نرم‌افزار ETABS 2015

/
دیوارهای دسته‌ای (Wall Stacks): با استفاده از این قابلیت می‌توان به راحتی هندسه‌های پیچیده دیوار را ایجاد نمود. این یک قابلیت جدید در برنامه ETABS 2015 است

ترسیم بازشو در دیوار برشی و در محیط برنامه ETABS 2016

/
طراحی دیوارهای بازشودار یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های طراحی است. طراحی صحیح اجزای مختلف این دیوارها اهمیت زیادی دارد.

دیدن نیروی ایجاد شده در مرکز جرم دیافراگم طبقات در برنامه ETABS 2016

/
در صورت تعریف دیافراگم در برنامه، توزیع نیروهای جانبی که بصورت خودکار توسط برنامه انجام گیرد، در مرکز جرم هر دیافراگم نیروها قرار داده می‌شوند. جزئیات هر دو روش بطور مختصر در فیلم زیر نمایش داده شده است

ترسیم و پاک نمودن خطوط اندازه گذاری در برنامه ETABS 2016

/
در آموزش زیر نحوه ترسیم و پاک کردن خطوط اندازه گذاری در برنامه ETABS 2016 نشان داده شده است

آیا دوره تناوب و جابجایی سازه‌های فولادی طراحی شده در ETABS به روش مستقیم درست هستند؟

/
در صورتی که برای طراحی سازه فولادی در ETABS از روش مستقیم استفاده می‌کنید، دوره تناوب و جابجایی سازه به خاطر کاهش سختی اعمال شده توسط برنامه درست نیست

ترسیم خطوط منحنی برای مدلسازی در محیط برنامه ETABS 2016

/
یکی از قابلیت های جدید برنامه ETABS ترسیم المان های قالبی بصورت منحنی است

معرفی برنامه CSI Cloud Viewer Apps:

/
این دو برنامه به شما امکان دیدن و آپلود فایل‌های CSI را به شما می‌دهد.

روند تعریف یک ستون مختلط بصورت پر شده با بتن در برنامه ETABS2015

/
در حالتی که ستون توسط بتن پر شود، ستون فولادی نقش قالب بتن را نیز بازی خواهد نمود. در این حالت بتن و فولاد با هم بارهای وارده را تحمل می‌نمایند و ظرفیت مقطع و همچنین مقاومت در برابر کمانش موضعی ستون افزایش خواهد یافت.

رفع خطای عدم تحلیل برنامه ETABS 2018

/
در صورتی که در اجرای برنامه ETABS 2018، بعد از مدلسازی مشکل دارید، احتمالاً به سبب عدم اجازه ویندوز به برنامه برای تولید فایل‌های جانبی است.

ایجاد خروج از مرکزیت عمود بر صفحه دیوار برشی در ETABS 2018

/
بصورت پیش‌فرض در نرم‌افزار ETABS، مدلسازی قاب‌ها و دیوارها از مرکز به مرکز المان‌ها صورت می‌گیرد. به عنوان مثال در حین ترسیم دیوار برشی، برنامه آن را در میان‌تار ستون تا ستون دیگری ترسیم می‌کند.

باز کردن فایل های ایجاد شده ETABS 2016 در نسخه های پایینتر آن

/
فایل هایی که در نسخه 2016 برنامه ETABS ایجاد شده باشند، را می توان در نسخه های پایین تر آن (نسخه 2013 و 2015) باز نمود. البته این مورد برای نسخه های 9 یا پایین تر امکان پذیر نیست.

مدلسازی ستون‌ها با دو سطح شروع در برنامه ETABS 2016

/
گاهی اوقات در مدلسازی سازه‌ها، شروع تعدادی از ستون‌ها از ترازی متفاوت نسبت به سایر ستون‌ها است. این مورد معمولا در سازه‌هایی که بر روی دامنه شیبدار احداث می‌شوند و یا اینکه بخشی از سازه دارای زیرزمین نیست، ایجاد می‌گردد.

نحوه تعیین جابجایی طبقات در برنامه SAP2000

/
کنترل جابجایی طبقات یا همان Drift یکی از اساسی‌ترین بخش‌های طراحی یک سازه است. برای کنترل دریف، نیازی به اعمال ضریب نامعینی Rho نیست (بند 3-3-2-3ب استاندارد 2800) ولیکن برای تعیین دریفت در نظر گرفتن P-Delta ضروری است

تغییر جهت محور 1 در ETABS 2016 جهت اصلاح جهت قرار گیری مقاطع غیرمنشوری

/
در نرم‌افزار ETABS تمام اجزای مدل توسط یک سیستم مختصات کارتزین (مستطیلی) واحد بصورت سه بعدی بیان می‌شود. محورهای مختصات اصلی بصورت عمود بر هم با X، Y و Z بیان شده و از قانون دست راست پیروی می‌کنند. جهت مثبت محور +Z همیشه به سمت بالا بوده و بصورت پیش‌فرض نیروهای ثقلی در جهت –Z اثر می‌کنند.

تغییر نامگذاری المان‌های مدلسازی شده در محیط برنامه SAP2000

/
در نرم‌افزار SAP2000 می‌توان شماره هر المان (مثل گره‌ها و المان‌ها قابی) را به دلخواه تغییر داد. این روند می‌تواند بصورت خودکار توسط برنامه نیز صورت گیرد. توجه داشته باشید هر المان در مدل بایستی دارای نام یکتایی باشد تا امکان تشکیل ماتریس سختی برای قاب امکان‌پذیر باشد.

تعیین مرکز جرم سازه در برنامه SAP2000

/
مرکز جرم سازه در واقع مرکز ثقل طبقات بوده که دارای یک مختصات است. روش بدست آوردن مرکز جرم نیز به مانند روش تعیین مرکز سطح در استاتیک است.

تعیین محل مرکز جرم و مرکز سختی در برنامه ETABS 2016

/
مرکز سختی طبقه، نقطهای است که مستقل از بارهای وارده به سازه بوده و به آرایش و نوع سیستم های لرزه بر طبقه بستگی دارد. این نقطه محل تجمع نیروهای مقاوم می باشد. سختی یک طبقه در واقع نیروی لازم برای ایجاد یک تغییرمکان واحد در طبقه است.

نحوه اعمال ضابطه بند 10-3-11-2 برای طراحی ظرفیتی تیرها در قاب‌های مهاربندی همگرا در ETABS 2016

/
در قاب مهاربندی شده همگرای ویژه مقاومت طراحی تیرها، ستونها و اتصالات آنها نباید از نیروهای ناشی از تحلیل های زیر کوچکتر در نظر گرفته شود: الف) تحلیلی که در آن فرض شود نیروی مهاربند کششی RyFyAg و نیروی مهاربند فشاری برابر 1.14FcreAg باشد. ب) تحلیلی که در آن فرض شود نیروی مهاربند کششی RyFyAg و نیروی مهاربند فشاری برابر 0.3x1.14FcreAgباشد.

ضریب ارتجاعی بتن چقدر است؟

/
ضریب ارتجاعی به صورت شیب خط ممان بر منحنی تنش کرنش که از مبدا به نقطه‌ای متناظر با تنش 0.45fc وصل شده باشد، گفته می‌شود.

مقاومت مشخصه فشاری بتن و حداقل و حداکثر آن طبق ACI318-19 و مبحث نهم

/
مقاومت مشخصه فشاری بتن چیست و حداقل و حداکثر آن طبق ACI318-19 و مبحث نهم جدید چقدر است؟

دانلود آیین‌نامه‌های تاریخی UBC

/
نقش آیین‌نامه‌های UBC (Uniform Building Code) را در طراحی لرزه‌ای سازه‌ها و پیشرفت علم مهندسی زلزله انکار ناپذیر است.
fa_IRPersian
en_USEnglish fa_IRPersian