از گزارش‌های ایجاد شده توسط برنامه ETABS می‌توان برای ایجاد دفترچه محاسبات استفاده نمود. در این میان، استفاده از خلاصه گزارش برای ایجاد مهمترین نکات مدلسازی اهمیت بیشتری دارد تا خواننده با کلیات آنچه مدل شده بصورت سریع آشنایی پیدا نماید.
از مسیر File menu > Create Report اقدام نموده و گزینه Add New User Report را انتخاب نمایید تا پنجره User Report نمایان شود. ابتدا در بخش Report Name نامی دلخواه برای گزارش مورد نظر وارد نمایید. این نام بایستی تکراری نباشد و گزارشی به این نام در لیست حضور نداشته باشد.
بر روی گزینه Modify Cover Page Data کلیک نمایید در این بخش می‌توانید توضیحاتی در ارتباط با نوع پروژه و کارفرما و … وارد نمایید. گزینه‌هایی که در جلوی آنها علامت * وجود دارد در صفحه اول گزارش نمایش داده می‌شوند. حال در هر بخش آنچه می‌خواهید نمایش داده شود را تیک زده و تیک آنهایی که نمی‌خواهید در ارائه خلاصه ظاهر نشود، را بردارید. با زدن دکمه Create خلاصه گزارش ایجاد شده و در بخش Model Explorer این گزارش ایجاد شده باقی خواهد ماند. این گزارش را می‌توانید از برگه Report بخش Model Explorer مشاهده نمایید. با کلیک راست بر روی این گزارش ایجاد شده گزینه‌هایی ظاهر می‌شود:
گزینه Show/Refresh Report: برای دیدن گزارش به کار می‌رود.
گزینه Add Copy of Report: برای ایجاد یک کپی از گزارش ایجاد شده به کار می‌رود. می‌توانید تعداد زیادی گزارش با فرمت‌های مختلف ایجاد نمایید و هر کار به دلخواه هر یک از آنها را نمایش دهید.
گزینه Delete Report: برای پاک کردن گزارش بکار می‌رود.
گزینه Print Report: پرینتی از گزارش می‌دهد.
گزینه Export Report to Word: برای انتقال گزارش به یک فایل Word کاربرد دارد. در این حالت می‌توان بر روی آن تغییراتی بصورت دستی ایجاد نمود.
گزینه Create XML Contents File: برای ایجاد یک فایل XML از گزارش ایجاد شده کاربرد دارد.
در کلیپ زیر این مورد نشان داده شده است.